Чому одночасне виробництво і тепла, і електрики ефективніше від роздільного

Сумісне виробництво теплової та електричної енергії практикується вже давно, адже дозволяє значно збільшити ефективність використання палива. В когенераційних установках для вироблення теплової енергії використовуються викидні гази двигунів, які через теплообмінник віддають енергію в мережу. Підприємства, які збудовані для виробництва електричної та теплової енергії, мають велику потужність і здатні забезпечувати теплом і світлом великі міста.

1.jpg

Когенераційні системи працюють на базі газотурбінних або газопоршневих установок, мікротурбін. Рідше використовуються двигуни, які працюють на дизпаливі. Для першого виду, перспективним паливом є шахтний метан, біогаз і газ із звалищ. В теплицях когенерація виконує роль установки для виробництва СО2 для підвищення врожайності.

Газотурбінні установки здатні забезпечити найбільш широкий діапазон електричної потужності – від десяти до кількох десятків мегават. В таких установках потік газу, утворений в результаті спалювання палива, діє на лопатки турбіни, створюючи тиск для обертання ротора, який з’єднаний з генератором. Електричний ККД (доля електроенергії від загальної енергії спалювання палива) для систем подібного типу може досягати 39%. Виробництво теплової енергії має вищий показник, що виводить установку на ККД з показником 90%. 

2.jpg

Мікротурбінні установки мають менші розміри і потужність. Електричний ККД у них не перевищує 35%, а тепловий – 50%. Максимальна потужність одиночного блоку складає біля 250 кВт. На газопоршневих установках досягають значення електричного ККД 40%, а теплового – 50%. Потужність доходить до 9 МВт.

Кожен тип когенерації має свої переваги і недоліки. Газотурбінні електростанції використовують на великих підприємствах важкої та видобувної промисловості, де потрібні великі електропотужності. Не підходять вони для комунальних підприємств через великий рівень шумів і необхідність роботи персоналу з високою кваліфікацією, адже вони складні в обслуговуванні. 

Мікротурбінні установки можуть використовуватись замість газових котлів в комунальній сфері, саме там де постійно потрібне тепло. А найбільш поширеними є газопоршневі установки, які є простішими в обслуговуванні і керуванні при низькій вартості.

По темі: Когенераційні установки доцільно використовувати у невеликих містах

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка