Черкаські школярі створили модель водоочисної станції з пластикових кришок

Школярі Марія Новікова та Нікіта Товстопят перемогли у всеукраїнському конкурсі «Еко-Україна». Це національний етап на міжнародний конкурс ISEF, на якому черкащани презентували модель водоочисної станції з перероблених пластикових кришок. Їх керівник, Людмила Довгаль, зазначає, що до міжнародного конкурсу модель модернізують завдяки принципу програми «розумний дім», повідомляє Рrovce.ck.ua.

Школярі розповідають, що навчаються у різних школах, але познайомились завдяки своєму науковому керівнику. Вже два роки вони разом працюють над проєктом і максимально вкладаються в нього.

Марія Новікова зазначає, що ідея з'явилася доволі неочікувано – у школярів просто не вистачало деталей для створення моделі, тому вони вирішили зробити їх із перероблених поліетиленових кришок з пляшок. З’ясувалося, що це сміття може легко замінювати носії біоплівки, які є у продажі здебільшого китайського ринку, до того ж доволі дороговартісні.

– Китайські носії біоплівки коштують 580 доларів на метр кубічний, а ми можемо назбирати на переробних заводах кришечок від пляшок і ефективно використовувати. Тобто ми й утилізуємо пластикові відходи, й ефективно очищуватимемо воду. Це в сім разів дешевше, ніж ті технології, які використовують зараз, – зазначає одинадцятикласниця Марія. – Аналоги цієї розробки уже є, їх використовують у США та навіть в Україні. Однак вони є дуже дорогі. А ми зробили цю конструкцію набагато дешевшою, до того ж вона не знизила свою ефективність і, сподіваємось, знайде збут на українському ринку.

Нікіта розповідає, що вже на момент 2019 року модель була готова, проте школярі її постійно модернізують. Хлопець зазначає: із колегою вони економічно обгрунтували доцільність використання та встановлення саме тієї моделі станції, над якою працюють, регулярно проводять дослідження в умовах лабораторії. Результати дослідників дуже радують.

– Нині існує низка проблем масової очистки води. На очисних спорудах, зокрема міста Черкас, якщо розібратися, воду добре не очищують. Вона все одно повертається у Кременчуцьке водосховище та у річку Дніпро, на жаль, недостатньо очищеною. Тому це зрозуміла проблема – якщо ми забираємо брудну воду і таку ж не зовсім чисту повертаємо у річку – бачимо, що робиться з водоймою, – зазначає Людмила Довгаль. – Однак якщо використовувати модель, над якою працюють Марія та Нікіта, то ефективність не зменшиться, а собівартість знизиться у сім разів.

Школярі також планують запровадити можливість керування через додаток або комп'ютерну програму. Після перемоги на конкурсі школярам надали рекомендацію на участь в олімпіаді геніїв у США, тому для Черкас та області це неймовірний прорив. Однак для участі у міжнародному конкурсі треба чимала сума – собівартість поїздки Маші та Нікіти складає близько тисячі доларів на кожного.

– Ми шукаємо меценатів, аби нам хоча би трохи допомогли, – жартує Людмила Довгаль. – Результат роботи моїх Маші та Нікіти дуже важливий не лише для нас – це ще й представлення України на міжнародному рівні.

Керівниця екопроєкту зазначає, що у школярів велика мотивація перемогти ще й через стипендію у 50 000 доларів на реалізацію свого проєкту.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка