Британська студентка запропонувала виробляти пластик з рибних відходів

24-річна Люсі Хьюз з Сассекського університету(Велика Британія) розробила біопластик з рибних відходів та червоних водоростей місцевого виробництва.

З матеріалом MarinaTex, який став дипломним проектом, дівчина перемогла у міжнародному конкурсі James Dyson Award 2019, передає nauka.vesti.ru

«Спробувала розв’язати одразу дві проблеми: зменшити кількість одноразових пластикових виробів і оптимізувати переробку відходів рибної промисловості, - пояснює студентка факультету продуктового дизайну. - Провівши ретельне дослідження, з'ясувала, що луска і шкіра – найбільш підходяща основа для біопластика, оскільки в них містяться дуже міцні і гнучкі білкові структури».

Аби з'єднати білки воєдино, Люсі Хьюз вирішила використовувати органічний компонент. «Важливо було знайти місцеві джерела такої сировини, щоб не витрачатися на зайве транспортування, - роз'яснює дівчина. - Експериментувала з різними органічними речовинами і у підсумку зупинилася на агарі – речовині з червоних водоростей, яка може скріпити білки».

Люсі Хьюз знадобилося більше сотні експериментів, щоб налагодити процес і домогтися необхідної якості матеріалу, причому більшу частину роботи дівчина виконувала на своїй кухні у студентському містечку. У підсумку їй вдалося створити однорідний біорозкладаний матеріал, що отримав назву MarinaTex.

«Прозорий листовий матеріал ідеально підходить для створення одноразової упаковки, - говорить дівчина. - На вигляд і на дотик він нагадує пластик, але на цьому їх схожість закінчується».

Виробництво нового біопластика вимагає відносно мало ресурсів і енергії. Виготовлення відбувається при температурі нижче 100 градусів за Цельсієм. Готовий матеріал розкладається за чотири-шість тижнів, підходить для домашнього компостування і не виділяє токсинів, тому для його переробки не потрібно ніякої додаткової інфраструктури.

Оскільки для створення нового біопластика використовуються побічні продукти рибної промисловості, його виробництво допоможе зменшити відходи і повернути частину ресурсів у повторний обіг. «Відходів від переробки однієї особини атлантичної тріски вистачить, щоб зробити з MarinaTex 1400 пакетів, - каже Люсі Хьюз. - Нерозумно використовувати пластик – такий довговічний – для виробництва предметів, життєвий цикл яких не перевищує і дня - з нетерпінням чекаю, коли зможу оцінити можливі сфери застосування мого матеріалу».

Як переможець премії James Dyson Award Люсі Хьюз отримає 30 тисяч фунтів стерлінгів. Дівчина має намір використовувати гроші на подальше дослідження матеріалу MarinaTex і локальних джерел сировини для виробництва біопластика.

"Ми вирішили вибрати найважливішу для нашої планети розробку, - зауважив засновник премії сер Джеймс Дайсон. - MarinaTex – це витончене рішення відразу двох проблем, яке допомагає позбутися від всюдисущого одноразового пластику і рибних відходів, а подальші дослідження і розробки дозволять удосконалити матеріал настільки, щоб вирішити глобальну проблему пластикового сміття".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка