Біогазова установка - прибуткова справа

Не завжди вдається добитися ефективної і окупної діяльності при використанні нового обладнання для використання відновлювальної енергії.

01._budynek_elektorciepowni_instalacje_technologiczne_400.jpgАле є й успішні пратики. Польске село Скратуш (Skrzatusz). Тут вдало працює сільськогосподарська біогазова установка. В якості сировини для виробництва біогазу використовує тільки відходи, більшість з яких отримує безкоштовно. Зокрема, безкоштовною сировиною є зіпсовані фрукти і овочі (тобто відходи) з супермаркетів.
                            
Інвестором біогазу виступила фірма BBI Zeneris (на даний час має іншу назву, Skystone Capital, і котирується на Варшавській фондовій біржі). Це був її перший пілотний проект в цій галузі. Біогазову установку, з потужністю 0,5 МВт, почали готувати з березня 2011 року. Вдало продумано розташування. Поряд горілчаний завод, відходи з котрого планували забирати на переробку і енергія з біогазоваої установки буде подаватися на завод. Це ще не все. Біогазова установка не заважає мешканцям, тому що відстань до найближчих будинків більша за 250 м. Не буде постійних зупинок через скарги мешканців.

02.jpgПередбачалось, що установка буде використовувати як сировину для виробництва відходи тваринництва - від забою, за що буде отримувати ще й плату. Ну і буде використовувати кукурудзяний силос. Такий варіант сировини забезпечував здешевлення експлуатації. 

Якщо б використовувалася тільки кукурудза, то на купівлю силосу щорічно потрібно витрачати більш ніж 700 тис. злотих. Тому, при підготовці інвестиції вирішено, що основною сировиною будуть різні відходи, а не кукурудза. З сьогоднішньої точки зору  виходить, що це було попадання в десятку, тому що сьогодні в Польщі, найбільш вразливими є ті біогазові установки, де кукурудзяний силос є основною або навіть єдиною сировиною.

03.jpgТаким чином, більшість сировини, споживаної біогазовою установкою є безкоштовною. Це зіпсовані фрукти та овочі з супермаркетів, відходи з виробництва крохмалу, залишки від виробництва ріпакової олії, а також відходи виробництва соків та протерміновані соки (фруктові та овочеві). Останні мають надзвичайну перевагу: вихід біогазу з них більший, ніж з іншої сировини.

Власник біогазової установки застосовував ще один спосіб забезпечення економічної ефективності. На заводі збудували сушку деревини. Сушіння проводиться дармовою тепловою енергією з електрогенератора установки, охолоджуючи його роботу.

05.jpgТаким способом біогазова установка в Скратушу не має збитків і виплачує кредит, взятий на будівництво. Хоча в Польщі майже всі інші біогазові не покривають інвестиційних коштів. В основному це відбувається через вузькі і односторонні підходи до вибору сировини, орієнтуються тільки на кукурудзяний силос. А вихід з цієї ситуації є, про це свідчить досвід біогазової установки в Скратушу.

Читайте також, як українське підприємство отримує тепло із відходів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка