Активісти провели урок з ядерної безпеки для Зеленського та народних депутатів

З нагоди десятих роковин аварії на японській атомній станції Фукусіма 11 березня екологічні активісти та активістки провели перед Верховною Радою України відкритий вуличний урок для української влади. Під час заходу активісти розповіли про причини та наслідки аварії, а також про ризики та недоліки проєкту добудови Хмельницької АЕС, реалізація якого може призвести до чергової катастрофи. Вони також “перевірили домашнє завдання і виправили помилки” Президента.

«Ми переконані, що історія показала нам достатньо прикладів того, що навіть найтехнологічніші країни можуть постраждати від помилок атомної енергетики. Ми і самі відчули їх 35 років тому після Чорнобильської трагедії. Проєкт добудови ХАЕС загрожує нам повторенням катастроф, адже він не просто несе потенційні ризики, а вже зараз має реальні проблеми зі станом конструкцій, відповідністю сучасним нормам безпеки, забезпеченістю водою для охолодження тощо. Наполягати на його відновленні, та ще й квапити цей процес, розуміючи ці ризики – безвідповідально з боку нашої влади. Тим паче, вже зараз ми можемо інвестувати ті колосальні кошти, які доведеться витратити на добудову нових потужностей, у дешевші, чистіші та безпечніші технології – відновлювану енергетику та енергоефективність», – відзначила Олександра Заїка, фахівчиня з енергетичної політики ГО "Екодія". 

11 березня 2011 року внаслідок землетрусу та спричиненого ним цунамі біля східного узбережжя Японії загальне електропостачання було порушено, а на Фукусімській АЕС вийшли з ладу резервні дизельні генератори, які мали забезпечувати живлення насосів для охолодження реакторів в надзвичайній ситуації. В результаті протягом наступних днів сталося кілька вибухів, відбулося розплавлення реакторів, а в навколишнє середовище потрапили неймовірні кількості радіоактивних речовин. Згодом із прилеглих територій переселили 160 тисяч людей, а проблему із радіоактивним забрудненням води та ґрунтів вирішують досі. Одна з причин такої події – недосконала конструкція атомної станції. Адже резервні генератори, які мали би підтримувати систему охолодження у випадку нестандартної ситуації, були розташовані занадто низько, тож під час цунамі їх просто затопило.

«Недосконале проєктування станції погіршило наслідки стихії, що порушила роботу Фукусімської АЕС – і ця історія може багато чому нас навчити. Але в Україні зараз знов активно заговорили про добудову двох блоків на Хмельницькій АЕС. Попри те, що вже наявні конструкції були спроєктовані та частково зведені майже чотири десятиліття тому, коли стандарти безпеки були значно нижчими. Старий радянський проєкт не враховує сучасних норм безпеки, надійність та безпечність конструкцій, що простояли незаконсервованими майже 40 років офіційно не підтверджена. Ні влада, ні атомна галузь не мають підтверджень, що добудовувати цей проєкт безпечно для українців та українок», – пояснюють активісти "Екодії" .

Зараз українська влада планує добудувати два енергоблоки на Хмельницькій атомній станції, яких будівництво розпочалося ще у 1980-х рр. Президент Володимир Зеленський офіційно підтримує добудову двох блоків на Хмельницькій АЕС. Запрошені політики на урок не з’явилися, однак активісти планують і надалі працювати із владою та доносити інформацію про потенційні ризики від атомної енергетики.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка