2300 поляків зробили своє місто повністю енергонезалежним

Мешканці міста Кіселіце поставили собі мету – відмовитися від вугілля з екологічних міркувань – для зменшення шкідливих викидів в атмосферу і для підвищення якості повітря, а для цього вирішили максимально використати місцеві енергетичні ресурси. На сьогодні громада Кіселець, як одна з перших в Польщі, може похвалитись різновидом відновлювальних джерел енергії: вітрові електростанції, котельні і біогазові установки, що працюють на біомасі. Тут проживає 2300 мешканців і вони володіють площею понад 17 тисяч га. 

План з перетворення невеликого поселення в повністю енергонезалежне врахував місцеві можливості. Додатковий прибуток мешканцям приносять відходи сільського господарства, які раніше пропадали. Тепер вони продають біомасу. А з тих полів, на яких встановлені вітрогенератори, отримують компенсацію понад 5 тисяч євро за рік (за кожну вітроустановку).

Тут створена система центрального опалення (при фінансовій підтримці грантами і за рахунок податкових надходжень). Котел потужністю 6 МВт працює на біомасі, а саме на соломі. Він забезпечує теплом 85% місцевого населення. В грудні 2013 року побудована електростанція, яка працює на біогазі. Вона використовує силос з кукурудзи, вирощеної на місцевих полях, і дає 1 МВт електричної та 1 МВт теплової енергії.

10.jpg

Повністю модернізовано вуличне освітлення (456 світильників) , яке тепер суттєво економить електроенергію.

Загальна потужність вітроелектростанцій (ВЕС) з 52 турбінами складає 94,5 МВт, а ще одна ВЕС, яка зараз будується, добавить 24 МВт. Місцева влада готується до встановлення сонячних панелей. Заплановано встановлювати їх на громадських приміщеннях.
 
Містечко Кіселіце недавно нагороджене Європейською Комісією ManagEnergy Award 2014. Проект по енергетичній самодостатності громади Кіселіце призначений для підвищення рівня енергетичної незалежності. Ціль проекту – проінформувати громадян про позитивний ефект використання більш екологічних джерел енергії і залучення іноземних інвесторів для фінансування будівництва вітропарків в безлюдній сільській місцевості.

А починалося все в 1997 році, коли громада почала шукати додаткові кошти для наповнення місцевого бюджету. Пригадали давні часи, коли в цій місцевості використовувалися вітряки. Професор Halinа Lorenc опрацювала карту вітрів. Ознайомилися з практикою інших країн. В 1998 році розробили План розвитку гміни Кіселіце. 

8.jpg

В 2001-2002 роках розроблявся перший енергетичний проект. Почали з програми визначення сили вітрів. Для цього знайшли фінансування і організації, які виконали такі роботи: американська консалтингова AWS Scientific, Європейський центр відновлювальної енергії. Обстеження проводилися для висоти 85 м, де визначена середня швидкість вітру 6,3 м/с. Місцева громада профінансувала $17780 з загальної суми $67780.  

Потім почалося проектування першого вітрогенератора Enron потужністю 1,5 МВт, отримання технічних умов на приєднання до загальної електромережі, проект дороги. Загальний кошторис склав 7,94 млн злотих (2001 рік), з яких громада мала профінансувати 275 тисяч злотих. Через зрив термінів проект не був виконаний.

З 2003 року до проекту залучено іспанську фірму Ibedrola, яка в травні 2006 року розпочала будівництво вітропарку. Збудовано 27 вітрогенераторів потужністю по 1,5 МВт.

В рамках загальних інвестицій збудована підстанція 110/30 кВ, а також лінія електропередачі 110 кв довжиною 14 км.

9.jpg

Восени 2007 року збудована електростанція потужністю 2 МВт, а протягом 2010 року ще 11 таких турбін. Додатково в 2012-2013 роках встановлено ще 9 турбін потужністю 2 МВт. На зломі 2013/2014 років завершено будівництво 4 турбін потужністю 3 МВт кожна, а до кінця 2014 планувалося ще 4 таких же.

Окрім енергетичної незалежності, Кіселіце отримало ще один приємний подарунок - місто почало притягувати туристів з усієї Польщі.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка