Європа запропонувала Україні схему утилізації е-сміття

В Україні мають намір системно утилізувати відпрацьоване електронне та електричне обладнання.

Систему управління е-відходами, розробляти яку допомагав Євросоюз, нещодавно презентувало Міністерство регіонального розвитку та будівництва України, передає Конкурент.

Зокрема, документ передбачає створення реєстру виробників та імпортерів електрообладнання, які подаватимуть офіційні звіти про обсяги виробництва, продажів та утилізації е-продукції.

На додачу, нова система управління е-відходами зобов’яже роздрібні торгові мережі приймати на переробку відпрацьовану побутову техніку, батарейки, автомобільні акумулятори.

«Магазини також будуть змушені забирати у споживачів стару велику побутову техніку при купівлі та доставці  нової техніки такого ж типу або зі схожими функціями, - йдеться у документі. - Окрім цього, у містах та райцентрах мають бути створені муніципальні – як стаціонарні, так і мобільні – пункти збору старої побутової техніки, куди можна буде принести старі праски, міксери, пилососи, лампочки».

З пунктів прийому електрообладнання відправлятиметься на спеціалізовані переробні підприємства.

Примітно, що утилізаційні послуги оплачуватимуть організації розширеної відповідальності виробників(ОРВВ) - добровільні об'єднання виробників та дистриб'юторів електронного і електричного обладнання, які акумулюватимуть гроші на подальшу утилізацію своїх товарів, і не отримуватимуть прибутку.

"Діяльність ОРВВ, яких в Україні може бути декілька, жорстко контролюватиме держава, а аудит роботи таких об'єднань проводитимуть іноземні аудиторські компанії", – пояснила постійна радниця проекту ЄС з впровадження системи управління відходами електронного та електричного обладнання в Україні Еліна Велінова.

Як зазначив начальник управління благоустрою територій та комунального обслуговування Міністерства регіонального розвитку та будівництва України Максим Барінов, українська система управління е-відходами скопіювала найкраще з моделей утилізації електронного та електричного сміття в Австрії, Франції, Іспанії та Бельгії.

"Використовуючи успішний європейський досвід, ми створили комбіновану систему управління е-відходами з урахуванням рівня розвитку та споживання в Україні, – каже він. – За утилізацію, вартість якої закладатиметься у ціну електрообладнання, сплачуватиме споживач, купуючи новий електронний чи електричний пристрій».

За словами Еліни Велінової, оплачувати утилізацію е-сміття споживачів зобов’язує рамкова директива ЄС щодо відходів. «Якщо українці прагнуть жити у європейській країні, то мають прийняти цю модель: якщо я хочу новий лептоп чи телефон, то мушу оплачувати утилізацію мого старого гаджету, - наголошує радниця. - Кожна країна ЄС виконує згадану директиву - може дещо відрізнятися, приміром, процент, який закладається у ціну товару на утилізацію".

Разом з тим, нова система управління електровідходами не має стимулів до здачі е-сміття на утилізацію. Її розробники впевнені, що повинно спрацювати свідоме ставлення громадян до навколишнього середовища, сформоване масштабними інформаційними кампаніями, які проводитимуть за гроші зібрані ОРВВ для утилізації застарілого обладнання. "Українці повинні зрозуміти, що це сміття забруднює довкілля, що це небезпечно", – пояснює Еліна Велінова.

Згідно з попередніми підрахунками Мінрегіонбуду, щорічно українці можуть віддавати на утилізацію до 40% старої техніки та батарейок.

Наразі в Україні немає законодавства, яке б дозволяло реалізувати систему утилізації е-сміття, зауважує доцент кафедри управління національним господарством та економічною політикою Національної академії державного управління Олександр Ігнатенко. «На практиці застосувати запропоновану систему утилізації е-сміття у селах буде проблематично через брак повноцінного доступу до пунктів збору старої техніки, - наголошує експерт. – До того ж в Україні немає великих підприємств з утилізації електричних та електронних відходів – працює кілька заводів з переробки акумуляторів та ртутних ламп».

На переконання Еліни Велінової, потрібно щонайменше 10-15 років, аби запрацювала система управління відходами електронного та електричного обладнання. "На першому етапі українське е-сміття можна буде утилізувати у ЄС, а потім якщо споживачі сплачуватимуть кошти, то компанії побудують переробні заводи в Україні, адже це прибуткова справа, - підкреслює радниця. - Держава повинна лише контролювати цей процес, аби не будо зловживань".
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка