Як у Чорнобилі будують нову захисну конструкцію. Фото.

Сьогодні минає 30 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС. Катастрофа 26 квітня 1986 року вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики: як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

Після аварії довкола 4-го блоку був збудований бетонний «саркофаг», або об’єкт «Укриття». Його створили всього за 6 місяців, в умовах надзвичайного радіаційного забруднення. Всі ці 30 років за «Укриттям» стежили, однак строк його експлуатації добігає кінця. Тож зараз ведуться роботи зі спорудження «Арки» – нової захисної конструкції.

– В середині 4-го блоку залишаються 1300 тон лавоподібних радіоактивних мас. Температура в об’єкті «Укриття» сягає 30 градусів за Цельсієм, – говорить Юлія Марусич, що представляє відділ міжнародного співробітництва ЧАЕС. – Плюс – всередині знаходяться тисячі кубометрів радіоактивних відходів, а також 43 тисячі кубометрів високорадіоактивних відходів. Всі вони довгоживучі і високоактивні. А ще всередині «Укриття» близько 4 тонн дрібнодисперсного радіоактивного пилу, що становить серйозну небезпеку. За всім цим треба постійно слідкувати, щоб не випустити радіацію на поверхню. Для цього й будується «Арка».

Нова конструкція – сталева, збудована у формі арки, тому й отримала таку назву. «Арка» має багато шарів обшивки, що складаються з нержавіючої сталі, мембран, гідро- і термоізоляційних матеріалів. Відстань між зовнішнім і внутрішнім шаром обшивки – 12 метрів. У цей простір закачуватиметься тепле повітря – для того, щоб знизити відсоток вологості в арці й уповільнити процес корозії конструкції. На відміну від «саркофагу», нова конструкція буде герметичною і використовуватиметься 100 років. «Арка» – це не лише захисний каркас. Це технологічний комплекс. Всередині його монтується обладнання: система кранів, два мости (вантажопідйомністю 100 тонн). Вони потрібні для робіт з демонтажу існуючого об’єкта.

Рівень радіації поблизу 4-го блока сягає 500 мікрорентген на годину, поблизу будівництва «Арки» – на рівні 300-400 мкр/год. Для порівняння: у Києві радіаційний фон в середньому 15 мкр/год (нормальний рівень радіації становить 30 мкр/год. Безпечний рівень радіаційного фону – до 50 мкр/год).

«Арку» введуть в експлуатацію у листопаді 2017 року. Після цього розпочнеться демонтаж нестабільних конструкцій «саркофагу», які можуть обвалитися. На об’єкт «Укриття» нову захисну конструкцію насуватимуть. Робитимуть це дуже повільно – вона має пройти 330 метрів протягом трьох днів (в середньому 10 метрів за годину).

– На будівництві щодня працює 1400 чоловік, – розповів спеціаліст з координації будівництва Петро Британ. – Монтаж основних металоконструкцій «Арки» на стадії завершення. Обшивка виконана на 80%. На 82% – система вентиляції. «Арка» буде завширшки 260 метрів, завдовжки 150 метрів і 110 метрів у висоту.

Підрядник проекту – міжнародний консорціум «Новарка». У нього входять дві французькі компанії. Але окремі роботи виконують інші міжнародні компанії – голландські (займатимуться насуванням конструкції), італійські (відповідальні за виготовлення сталевих конструкцій і їх доставку), та турецькі (займаються обшивкою конструкції). Демонтуватимуть старий «саркофаг» українці. На ЧАЕС кажуть, що роботи проводитимуться з мінімальним залученням людей, за допомогою портативної техніки.

Роботи фінансуються з держбюджету України, а також за допомогою 43 країн-донорів. Вартість робіт оцінена у 2 млрд. євро. Сума закордонних внесків становить близько 1,5 млрд. євро.

Шановні читачі! З’явилась можливість знайти спеціаліста для будівництва сонячної електростанції без посередників.
Оберіть свою область на карті
Більше 100 спеціалістів по монтажу сонячних електростанцій у всіх областях України

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка