Як у Броварах виготовляють профілі для сонячних батарей та світлодіодні системи освітлення

"Броварський алюмінієвий завод" (BRAZ) виробляє алюмінієві профілі та металоконструкції для сонячних електростанцій і світлодіодні системи зовнішнього освітлення.

За словами власника і генерального директора BRAZа Сергія Шапрана, сьогодні для підприємства, яке виготовляє понад 12 тис. алюмінієвих профілів для будівництва, декору та інших сфер, найбільш цікавий енергоефективний напрямок, передає energo.delo.ua.

«В Україні підставки для сонячних панелей виготовляють з двох основних металів: оцинкованої сталі і алюмінію, - розповідає він. - Сталь обходиться дешевше, але має декілька недоліків: по-перше, менший радіус доставки металоконструкцій: економічно виправданий до 500 кілометрів, по-друге, обмежений термін служби – сталь починає ржавіти на п’ятий рік використання, тоді як термін окупності сонячних панелей становить 7-9 років, - акцентує він. - З алюмінієм таких проблем немає».

Для сонячних панелей необхідний алюміній зі спеціальними технічними параметрами: термооброблені профілі або особливий тип сплаву EN AW 6282 для проектів з підвищеним навантаженням, наголошують у BRAZі.

"Необхідні технічні параметри досягаються шляхом водного охолодження у процесі екструзії, - пояснює генеральний директор заводу Едуард Айрапетян. – Таке обладнання в Україні є лише на нашому заводі".

З металу BRAZа вже побудовано декілька сонячних електростанцій в Україні. Нещодавно запустили в експлуатацію першу чергу великого «сонячного» проекту у Білорусі потужністю 57,8 МВт, участь у реалізації якого разом з прибалтами і німцями, взяв і Броварський алюмінієвий завод.

Наразі в Україні приватні інвестори цікавляться альтернативними джерелами електроенергії.  За прогнозами Сергія Шапрана, бум інвестицій у «зелену» енергетику припаде на найближчі 1-2 роки. "З одного боку, ми маємо високий "зелений тариф", а з іншого — дія такого тарифу у багатьох інших країнах вже закінчилася або ось-ось закінчиться, приміром, у Китаї. – пояснює власник BRAZ. - Як результат, вартість фотоелементів обвалиться — у Південно-Східній Азії буде перевиробництво, а в Україні спростяться умови встановлення сонячних батарей на дахах приватних будинках та балконах багатоповерхівок".

У такому випадку BRAZ зможе повністю забезпечити українців алюмінієвими профілями для сонячних батарей, запевняє Сергій Шапран.

Недавно BRAZ освоїв ще один перспективний напрямок - виробництво систем світлодіодного освітлення. "Почалося все з того, що ми захотіли оновити світильники у одному з цехів заводу, - згадує він. - Запросили компанію, яка працює у цій сфері, її фахівці все порахували - і вийшла космічна сума: ми хотіли замінити лампи розжарювання на менш потужні світлодіоди, а вони розповідали, що проводка не витримає і потрібно міняти – в результаті все зробили власними силами».

Після отримання успішного досвіду BRAZ замінив освітлення у міському парку Броварів.

«Місцева влада не натішиться: витрати скоротилися, а освітлення покращилося, - кажуть представники заводу. - Однак масштабування цього досвіду просувається повільно, незважаючи, що більшість тендерів проводиться через систему держзакупівель ProZorro: у вимогах до постачальників систем освітлення прописують різні критерії, за яких переможцем далеко не завжди стає постачальник з оптимальним показником освітленості».

Наразі BRAZ веде переговори і з обладміністрацією, і з мерами міст обласного підпорядкування про реалізацію проектів зовнішнього освітлення у Київській області.

Алюміній використовується у виробництві декоративних ліхтарів зовнішнього освітлення. "Наша дизайнерська розробка, за основу якої взято європейський концепт, має і світлодіоди, і USB-роз'єм для зарядки гаджетів, можна маленьку сонячну панель встановити, - пояснює Сергій Шапран. - Але потрібно забезпечити їх збереження - спілкуємося з мерами, щоб зрозуміти, як це зробити".

На території колишнього СРСР було всього три таких підприємства: 2 — у Росії, 1 — у Броварах.

Незважаючи на унікальність устаткування і повний технологічний цикл (від виплавки алюмінію до фінішної обробки профілів), у 2010 році Броварський алюмінієвий завод геть занепав: почався розпродаж обладнання, а окремі частини здавалися на металобрухт.

Однак у 2011 році з’явився новий власник, який поставив за мету відродити підприємство. "Кілька місяців вивчав те, що залишилося від заводу, - згадує генеральний директор BRAZа Сергій Шапран. - Був молодий, зухвалий, тому і зважився на такий крок".

Останні шість років підприємство щороку нарощує виплавку алюмінію на десятки відсотків та регулярно розширює асортимент профілів.Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка