Як столиця Болгарії подолала сміттєву кризу – приклад для України

На початку 2000-х у столиці Болгарії – Софії виникла критична ситуація з вивозом сміття і місто потопало у відходах, як нині український Львів.

Як зазначає екс-заступниця мера столиці з питань навколишнього середовища Марія Бояджийська, на каденцію якої - з 2006 по 2016 рік включно – випало завдання дуже швидко вирішити сміттєву проблему, криза розпочалась із закриття місцевого звалища, передає Zaxid.net

«У 2005 році річка вийшла з берегів і затопила місцевий полігон твердих побутових відходів та сховище з інфільтратами, - згадує екс-чиновниця. - Через протести мешканців, які жили поблизу, сміттєзвалище закрили, а міська влада змушена була пресувати сміття у брикети і зберігати просто неба у межах столиці».

Спресоване сміття, яке з часом почало розкладатися – і дошкуляти жителям Софії неприємним запахом та фільтратом, який виділявся у зв’язку з опадами, ще більше загострило ситуацію, розповідає Марія Бояджийська.


«Протести посилилися, люди перекривали дороги, а сміття, тим часом, продовжувало накопичуватись», - каже екс-заступниця мера.

Марії Бояджийській, яка зайняла посаду заступниці мера у 2006 році, доручили дуже швидко подолати сміттєву кризу.

«Спочатку ми сформували стратегію, яку погодили з Європейською комісією, Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) та місцевими депутатами, - розповідає жінка. - Перше, що я запропонувала, - вивезти усі сміттєві брикети за межі міста, наступним кроком було проведення оцінки можливостей старого сміттєзвалища та його відкриття».

Спочатку столична мерія вмовила мешканців містечка, яке знаходиться у кілометрі від сміттєзвалища, знову відкрити полігон.


«Люди запитували нас, чи ми не збожеволіли, - розповідає Марія Бояджийська. - Однак, ми пояснювали, що звалище нікуди не зникне, а поетапна рекультивація дозволить перетворити його на безпечну зелену зону».

Міське сміттєзвалище було відкрите вдруге: столиця почала захоронювати відходи і паралельно проводити рекультивацію. На додачу, був впроваджений проект, в рамках якого на сортувальній станції зі сміття вилучалися цінні компоненти, які можна повторно переробити, а також шкідливі речовини та габаритні відходи – приміром, крісла.

Паралельно з впровадженням короткотермінових заходів, йшла робота й над масштабнішими рішеннями, згадує Марія Бояджийська. «Ми почали будувати завод з механіко-біологічної переробки сміття, облаштовувати нове сміттєзвалище та установку для компостування органічних решток, - розповідає екс-чиновниця. - Порахували, що нам для цього потрібно вісім років, до того ж, окрім використання існуючого сміттєзвалища та поетапного спорудження нового комплексу, ми відкрили ще одне, уже третє звалище - тимчасове, яке зведене за стандартами ЄС - треба було підстрахуватися».

Швидкого вирішення таких проблем немає, наголошує екс-заступниця мера. "Найскладніше мешканцям, які живуть біля звалища, і бачать як починають знову їхати вантажівки з відходами, - пояснює жінка. - Грибовицьке сміттєзвалище не є якимось особливим і надзвичайним - я була там, воно дуже схоже на наше: у вас навіть є перевага - станція переробки інфільтрату, а в нас і такої не було, правда, у нас працювала система дегазації».

Поблизу Софії старе сміттєзвалище працювало доти, поки не було готове до використання тимчасове, наголошує Марія Бояджийська.

«На розробку ТЕО (техніко-економічне обгрунтування) сміттєпереробного комплексу пішло 1,5 років - нам треба було зрозуміти, який нам потрібен завод, з якими технологіями, потужністю та скільки потрібно витратити на його будівництво, - каже екс-заступник мера. - Після цього ми розпочали переговори з Єврокомісією щодо фінансування і у 2009 році оголосили перший тендер на проектування і дизайн майбутнього заводу».

Усі проекти фінансувались за кошти Єврокомісії та ЄІБ, наголошує Марія Бояджийська. «Моніторинг, які проводять ці установи, є настільки суворим, що неможливо обійти стандарти», - каже жінка.

В рамках першого етапу проекту, який був завершений у 2012 році, був побудований полігон і установки для проведення компостингу, протягом другого етапу, який завершився у 2014 році, – був побудований завод з механіко-біологічної обробки сміття.

У 2017 році Софія запускає фінальну стадію проекту - комбіноване виробництво тепла і електрики.

Загальний обсяг інвестицій у проект склав близько 175 млн євро, 85% яких надала Єврокомісія у вигляді гранту, а ще 15% - кредит ЄІБ.

Як результат, у 2017 році на полігоні захоронюється лише 20% продукованого Софією сміття, підкреслює екс-заступниця мера. «Ми почали бачити у смітті ресурс, - каже Марія Бояджийська. – Приміром, ми продаємо компост та заробляємо на ньому гроші».

На переконання Марії Бояджийської, вчити сортуванню сміття треба у садочках та школах.

«Дуже важко виробити звичку у дорослих людей, - нарікає жінка. – У Софії часто виникають проблеми через те, що люди не хочуть сортувати сміття - звикли усе сміття скидати в один контейнер, не дивлячись на надписи».

Щодня Софія, де живе 1,2 млн. мешканців, продукує приблизно 1000 тонн відходів, розповідає жінка. "Наразі ми переробляємо близько 35% всіх відходів, а до 2020 року повинні довести цей показник до 50%", - зауважує Марія Бояджийська.

Ціна на вивіз сміття не залежить від того чи сортують мешканці відходи, каже чиновниця.

«Оскільки у нас такі самі багатоповерхівки, як у Львові, і контролювати кожну сім'єю немає змоги, ми обраховуємо тариф на основі вартості їхньої приватної власності, як податок, - каже екс-заступниця мера. - Наприклад, я живу у трикімнатній квартирі з сім'єю і ми платимо 50 євро у рік: сюди входить збір, сортування та утилізація сміття».


За словами Марії Бояджийської, зараз цю систему хочуть змінювати, оскільки вона не відображає обсягів продукованого сміття.Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка