Як Словаччина стимулювала населення утеплювати багатоповерхівки – приклад для України

Сьогодні в Словаччині утеплені і модернізовані вже більше 50% панельних будинків.

Термомодернізація житлового фонду у країні почалася на початку 90-х років, передає АСН.in.ua

У 1996 році у Словаччині було створено державний Фонд підтримки модернізації та реконструкції житла для фінансування утеплення та ремонту будівель.

Спочатку фінустанова, яка працює й дотепер, видавала кредити за ставкою трохи нижче, ніж у комерційних банків, але не нижче від ставки Нацбанку. Разом з тим, якщо роботи були виконані за проектом, то мешканці будинку отримували грант у розмірі близько 20-30%.

Сьогодні ж кредитна ставка фонду складає 1% в рік, а позика видається на 20 років. Гроші на кредитування 75-80% робіт з утеплення виділяють з держбюджету.

Наразі у Словаччині налічується понад 61 тис. багатоповерхових будинків, більшість з яких - висотні бетонні будівлі, побудовані до 1989 року.

Словаки проводять термомодернізацію будинків відповідно до прийнятих урядом технічних норм: в першу чергу встановлють енергоефективні вікна, замінюють труби опалення та водопостачання, проводять реконструкцію електропроводки і електричних установок, ліфтів, ремонтують покрівлю та балкони, утеплюють зовнішні стіни і стелю підвалу.

В середньому після комплексної термомодернізації показник споживання тепла у будинку знижується у два рази - з 150 кВт•год на 1 м2 до 70-80 кВт•год на 1 м2. При цьому у нових будинках цей показник повинен бути нижче 50 кВт•год.

Комплексна реконструкція однієї квартири у середньому обходиться у 17 754 євро. З 2005 по 2013 роки у Словаччині було реалізовано 599 проектів у житлових будинках на суму 91,5 млн євро.

Українські посадовці заявили про готовність використовувати досвід Словаччини у підвищенні енергоефективності житлового фонду, який за форматом дуже схожий на український.

"Багато залежить від кінцевого споживача, - підкреслив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар. - Не треба чекати манни небесної від уряду - потрібно робити самостійно: мешканці квартир повинні усвідомити, що їх власність – це весь будинок, включно з трубами, ліфтом та дахом, і від них залежить, який вигляд матиме будинок, під'їзд, якою буде вартість комунальних послуг та якість життя».

Примітно, що з 2015 року за підтримки SlovakAid і USAID в Україні реалізується спільний проект "Досвід Словаччини для України у сфері енергоефективності і відновлюваних джерел енергії", в рамках якого наші державні службовці з профільних міністерств і відомств прослухали відповідні лекції та семінари, а представники мерій маленьких міст відвідали Словаччину і Чехію. У 2016 році в рамках проекту працювали з мерами міст Західної України, а у 2017 році представники мерій малих міст півдня та сходу України відвідали Словаччину, де вони змогли ознайомитися з досвідом колег у сфері енергозбереження та енергоефективності.

"Вони змогли спілкуватися з мерами, відвідати об'єкти, які їх зацікавили, поговорити з представниками компаній, місцевими громадами, і таким чином зрозуміти, як вони підходили до питання необхідності проведення реформ, як шукали кошти, як складали проектні заявки, хто був потенційними донорами, як відбувалася реалізація проекту, що в результаті отримали громадяни, наскільки покращилось їхнє життя, як це вплинуло на бюджети міст", - розповів виконавчий директор Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Андрій Чубик.

Також спільно зі словацькими колегами було проведено енергоаудит об'єктів комунальної власності міста Хотин, що у Чернівецькій області. Тепер на основі цього документа, місто зможе розрахувати, що потрібно зробити для енергоефективності будівель, наскільки скоротиться споживання енергоресурсів і скільки зекономить міський бюджет.Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка