На Кам’янець-Подільській фортеці встановлять енергоефективне освітлення за світовими стандартами

На Кам’янець-Подільській фортеці встановлять енергоефективне освітлення за світовими стандартами.

Пам'ятку архітектури підсвітять по-новому за гроші європейців та міжнародних ґрантів, передає Depo.

Модернізацію підсвітки Кам’янець-Подільської фортеці ініціювали представники Інституту національної пам'яті Польщі. Проект фінансуватиметься польською стороною, а за його реалізацію відповідатиме муніципалітет.

«Працюючи з такою унікальною пам'яткою архітектури важливо не перестаратися - об'єкт має виглядати природньо і так само вражаюче, як вдень, - зазначає директор Кам'янець-Подільського державного музею- заповідника Олександр Заремба. - Складність в тому, що замок стоїть на високих схилах каньйону і це є одна з його унікальних особливостей, і, розробляючи систему підсвітки, треба це враховувати».

За словами мера Камянця-Подільського Михайла Сімашкевича, оновлене енергоефективне освітлення фортеці планують встановити вже наступного року.

«Жодна копійка, яка буде витрачена на проект, не відіб’ється в квитках на відвідування музеїв чи галерей міста, - зауважує мер. – Оскільки вже 12 років з держбюджету не виділяються кошти на пам'ятник архітектури державного значення, ми на консерваційні та реконструкційні роботи шукаємо фінансування самотужки – ввели платний в'їзд на територію музею-заповіднику: 10 гривень за проїзд через старий замок та міст в загальному приносять чималий "куш".

Кам’янець-Подільський отримує щорічно чистого доходу близько 1,8-1,9 млн, які йдуть на реставраційні роботи старої фортеці та старого міста, уточнює Михайло Сімашкевич, додаючи, що у наступні рік-два кількість туристів треба збільшити хоча б на 100-200 тисяч.

За останніх 15 років це вже третя спроба оновлення освітлення Кам'янець-Подільської фортеці. Перша вийшла досить енергомісткою, бо використовували лампи накалювання.

Потім найтуристичніше місто України запровадило кольорове освітлення, яке обійшлося муніципалітету в «копійки», згадує Михайло Сімашкевич. «Ми довірилися молодій фірмі з Полтави, яка вперше взялась за розробку проектно-кошторисної документації та встановлення зовнішнього освітлення і запропонувала суттєві знижки, - розповідає міський голова. - Завдяки енергозберігаючим технологіям і сучасним лампам енерговитрати зменшилися майже в п'ять разів - Камянець-Подільський почав щороку економити до двох мільйонів гривень бюджетних коштів».

Хоча критики називали яскраве освітлення Кам’янець-Подільської фортеці діснейлендівським і навіть цирковим, туристичний потік до міста в останні роки лише зріс.

"За 6 місяців 2017 року до нас завітало на сім тисяч більше туристів - це лише по квитках до Фортеці, - розповідає мер. – А торік ми прийняли рекордну кількість гостей - до півмільйона осіб приїхали в Кам'янець-Подільський».

Сьогодні у Кам'янці-Подільському освітлюється вночі 15 древніх архітектурних споруд.

Проекти з освітлення архітектурних пам’яток обов’язково узгоджуються з міжнародними фахівцями і практично щоразу отримують кошти на реалізацію від світової спільноти.

"У Кам'янці-Подільському ми вже багато чого зробили за підтримки міжнародних фондів, - каже Михайло Сімашкевич. - Повигравали ґранти і платили 10-15% від загальної суми, решта - кошти різних європейських фондів."

Кам'янець-Подільська фортеця відома з XIV століття як частина оборонної системи міста, колишньої столиці Подільського князівства XIV-XV ст., Подільського воєводства XV-XVIII ст., а далі - Подільської губернії (1793-1924 pp.). Пам'ятка входить до складу Національного історико-архітектурного заповідника "Кам'янець", що належить до "Семи чудес України".

Фортеця неправильної чотирикутної форми: шириною близько 50 м, довжиною від півночі 135 м, від півдня - 160 м, а посередині 180 м - розташувалась на високому розі гори.

Оточений високими мурами замок має 11 мурованих башт, 8 з яких розміщені з одного і з другого боку по довжині, 2 з'єднані башти на західному боці та одна окремо на півночі біля річки.

Шановні читачі! З’явилась можливість знайти спеціаліста для будівництва сонячної електростанції без посередників.
Оберіть свою область на карті
Більше 100 спеціалістів по монтажу сонячних електростанцій у всіх областях України

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка