На Кам’янець-Подільській фортеці встановлять енергоефективне освітлення за світовими стандартами

На Кам’янець-Подільській фортеці встановлять енергоефективне освітлення за світовими стандартами.

Пам'ятку архітектури підсвітять по-новому за гроші європейців та міжнародних ґрантів, передає Depo.

Модернізацію підсвітки Кам’янець-Подільської фортеці ініціювали представники Інституту національної пам'яті Польщі. Проект фінансуватиметься польською стороною, а за його реалізацію відповідатиме муніципалітет.

«Працюючи з такою унікальною пам'яткою архітектури важливо не перестаратися - об'єкт має виглядати природньо і так само вражаюче, як вдень, - зазначає директор Кам'янець-Подільського державного музею- заповідника Олександр Заремба. - Складність в тому, що замок стоїть на високих схилах каньйону і це є одна з його унікальних особливостей, і, розробляючи систему підсвітки, треба це враховувати».

За словами мера Камянця-Подільського Михайла Сімашкевича, оновлене енергоефективне освітлення фортеці планують встановити вже наступного року.

«Жодна копійка, яка буде витрачена на проект, не відіб’ється в квитках на відвідування музеїв чи галерей міста, - зауважує мер. – Оскільки вже 12 років з держбюджету не виділяються кошти на пам'ятник архітектури державного значення, ми на консерваційні та реконструкційні роботи шукаємо фінансування самотужки – ввели платний в'їзд на територію музею-заповіднику: 10 гривень за проїзд через старий замок та міст в загальному приносять чималий "куш".

Кам’янець-Подільський отримує щорічно чистого доходу близько 1,8-1,9 млн, які йдуть на реставраційні роботи старої фортеці та старого міста, уточнює Михайло Сімашкевич, додаючи, що у наступні рік-два кількість туристів треба збільшити хоча б на 100-200 тисяч.

За останніх 15 років це вже третя спроба оновлення освітлення Кам'янець-Подільської фортеці. Перша вийшла досить енергомісткою, бо використовували лампи накалювання.

Потім найтуристичніше місто України запровадило кольорове освітлення, яке обійшлося муніципалітету в «копійки», згадує Михайло Сімашкевич. «Ми довірилися молодій фірмі з Полтави, яка вперше взялась за розробку проектно-кошторисної документації та встановлення зовнішнього освітлення і запропонувала суттєві знижки, - розповідає міський голова. - Завдяки енергозберігаючим технологіям і сучасним лампам енерговитрати зменшилися майже в п'ять разів - Камянець-Подільський почав щороку економити до двох мільйонів гривень бюджетних коштів».

Хоча критики називали яскраве освітлення Кам’янець-Подільської фортеці діснейлендівським і навіть цирковим, туристичний потік до міста в останні роки лише зріс.

"За 6 місяців 2017 року до нас завітало на сім тисяч більше туристів - це лише по квитках до Фортеці, - розповідає мер. – А торік ми прийняли рекордну кількість гостей - до півмільйона осіб приїхали в Кам'янець-Подільський».

Сьогодні у Кам'янці-Подільському освітлюється вночі 15 древніх архітектурних споруд.

Проекти з освітлення архітектурних пам’яток обов’язково узгоджуються з міжнародними фахівцями і практично щоразу отримують кошти на реалізацію від світової спільноти.

"У Кам'янці-Подільському ми вже багато чого зробили за підтримки міжнародних фондів, - каже Михайло Сімашкевич. - Повигравали ґранти і платили 10-15% від загальної суми, решта - кошти різних європейських фондів."

Кам'янець-Подільська фортеця відома з XIV століття як частина оборонної системи міста, колишньої столиці Подільського князівства XIV-XV ст., Подільського воєводства XV-XVIII ст., а далі - Подільської губернії (1793-1924 pp.). Пам'ятка входить до складу Національного історико-архітектурного заповідника "Кам'янець", що належить до "Семи чудес України".

Фортеця неправильної чотирикутної форми: шириною близько 50 м, довжиною від півночі 135 м, від півдня - 160 м, а посередині 180 м - розташувалась на високому розі гори.

Оточений високими мурами замок має 11 мурованих башт, 8 з яких розміщені з одного і з другого боку по довжині, 2 з'єднані башти на західному боці та одна окремо на півночі біля річки.Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка