Білоруський архітектор Олександр Кучерявий: Україні потрібні не технології, а нове мислення

Архітектор Олександр Кучерявий із Білорусі по всьому світу шукає ідеї енергоефективності, щоб втілити їх в українських будинках. Олександр успішно займається «зеленою» архітектурою і переконаний, що технології, які поширені в Данії, Канаді, Чехії, Німеччини, Італії та Франції можна застосувати і в українських реаліях. 

Що для тебе сучасне житло?

Сучасне житло – це в першу чергу комфорт, мінімум енергоресурсів на досягнення максимального комфорту і утримання будинку та, звичайно ж, безпека для екології і нашого здоров'я. Сьогодні все частіше використовується словосполучення «сталий розвиток» (англ. - sustainability). Основний принцип сталого розвитку пролунав на Генеральній Асамблеї ООН в 1987 році: «... задоволення потреб нинішнього покоління не повинно загрожувати задоволенню потреб покоління подальшого». Чи застосовувати його в своєму житті, кожен вирішує сам. У мене виходить. Донести папірець до смітника, а не викинути десь, – це теж реалізація цієї філософії. Ми сьогодні стільки споживаємо ресурсів на свої потреби і стільки виробляємо відходів, що планета не справляється. Вже сьогодні ми живемо так, ніби у нас їх півтори, а до 2030 року знадобиться ще одна. Або доведеться свідоміше ставитися до однієї єдиної.

Захоплення темою енергозбереження почалося в Олександра ще в студентські роки. Під час навчання на 2-му курсі Білоруського національного технічного університету він усвідомив ступінь відповідальності архітектора, адже 40% всієї світової енергії споживають будівлі.

 

В якій країні, на твій погляд, найбільш розвинені технології енергозбереження і чому?

Де найвищі тарифи на енергію, там і прогрес. Тому мене завжди тягнуло до Скандинавії. Якраз нещодавно я побував в Данії і переконався в цьому.

Головними тенденціями в сучасній архітектурі Олександр називає комфорт, енергоефективність, екологічність. Мінімум затрат, максимум ефективності. Ще одна тенденція – міждисциплінарність, адже все інноваційне створюється завдяки синтезу і синергії різних дисциплін.

– Світом правлять інновації, технології, альтернативна енергетика. Сустейнізм (від слова sustainable) вже сьогодні позначив завершення епохи модернізму. Архітектура має розв’язувати проблеми нашого часу, а не створювати нові. Якщо ж говорити про форми, то з моїм колегою Дмитром Аранчієм ми дійшли висновку, що саме методи параметрицизму, або обчислювальної архітектури, найбільш ефективно наділяють в форми наші сьогоднішні смисли, цінності і цілі. Тому дуже ймовірна така формула розвитку: параметрицизм + сустейнізм = парасустейнізм (parasustainism). Така філософія визначить нашу епоху і стане дуже швидко невід'ємною частиною у всіх сферах життя.

Найближчим часом архітектура сама підлаштовуватиметься під потреби людей і вирішуватиме їхні проблеми. Для прикладу Олександр наводить проект NoMad свого колеги Дмитра Аранчія, де мікроструктури самі формуються в макроструктури, щоб захистити людей від небажаних проявів навколишнього середовища (сонце, вітер або дощ).

Які з цих технології можна впровадити в Україні вже зараз?

– Україна потрібні не технології - це всього лише засоби, а нове бачення і мислення, яке дозволить адаптувати або розробити свої технології, вирішальні наші проблеми.

Архітектор вважає, що не всі технології, що успішно працюють на Заході, будуть ефективними в Україні. Тому пропонує починати з проектування, визначати цілі, які ставить архітектор і замовник при розробці будівлі.

– Розглянемо радар активного будинку, який відображає 9 параметрів будівлі. Пунктирна лінія – це малоповерхові житлові будинки, якщо їх будувати за українськими нормами, чорна лінія – це параметри OptimaHouse – першого серійного енергоефективного будинку для України, червона – це потенціал OptimaHouse, якщо вкласти більше грошей в будівництво на початковому етапі або коли технології стануть більш доступними.

Олександр переконаний, що найдієвіший метод, що допоможе привчити українців до економії, це зростання тарифів. Два роки тому більшість українців навіть не чули про теплові насоси і вентиляцію з рекуперацією тепла. А зараз це входить до базової комплектація будь-якого проекту.

Також Олександр Кучерявий розповів про свої недавні досягнення: він став верифікатором активних будівель міжнародного рівня.

– Альянс Активного будинку довірив поки що 6 фахівцям з різних країн функцію перевірки проектів на відповідність вимогам активного будинку. Я і мої колеги захистили проекти в Датському технічному університеті, отримали дипломи верифікаторів від Альянсу і тепер можемо верифікувати будівлі, що відповідають цим вимогам. В результаті такої верифікації власник будинку повністю обізнаний про об'єктивні характеристики свого житла, може спрогнозувати, скільки буде платити в місяць за будинок і бути впевненим в збалансованості рішень у ньому. 

Источник: https://vokrugsveta.ua/people/aleksandr-kucheryavyj-ukraine-nuzhny-ne-tehnologii-a-novoe-myshlenie-01-07-2017Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка